Sylwester Ambroziak urodził się w 1964 roku w Łowiczu. Studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dyplom w pracowni prof. Grzegorza Kowalskiego w 1989 r. Swoje prace prezentował na ponad stu dwódziestu wystawach indywidualnych oraz brał udział w ponad stu czterdziestu wystawach zbiorowych w Polsce i na świecie. Był wielokrotnym stypendystą między innymi Fundacji Notoro i Centrum Rzeźby Polskiem w Orońsku, Fundacji Kultury czy Kulczyk Foundation. Trzykrotnie nominowano go do nagrody „Paszporty Polityki” w 1994, 1999 i 2008 roku.
Ambroziak zajmuje się rzeźbą, rysunkiem a także instalacją oraz eksperymentalnym filmem animowanym. Jego rzeźby to przede wszystkim pokaźnych rozmiarów figury w drewnie, choć obecnie wykorzystuje także silikon, masy akrylowe i żywicę epoksydową.
Debiutował jeszcze jako student, kilkakrotnie przed dyplomem prezentując w Galerii Dziekanka i na ASP swoje akcje i rzeźby. Prace te wpisywały się w nurt Nowej Ekspresji w sztuce młodych. Również w późniejszej twórczości artysta swój styl opiera na ekspresjonistycznych środkach wyrazu: uproszczeniu i zbrutalizowaniu kształtów, przerysowaniu proporcji, oraz kontrastowej polichromii. Na wyraz jego rzeźb oddziałała sztuka prymitywna, archaiczna i ludowa, w tym charakterystyczne cechy formalne figur i masek afrykańskich. Rolę współczesnego twórcy porównuje Ambroziak z działaniami szamana – artysty, kapłana i uzdrowiciela. W swoich dziełach chętnie podejmuje motywy i tematy antyczne, przedstawiając je w zgoła nieklasycznej formie. Drugim ulubionym jego wątkiem są tematy biblijne i chrześcijańskie, często poddawane – poczynając od drastycznego dyplomu – interpretacji i uaktualnieniom dalekim od kanonu i doktryny.
Istotną rolę w twórczości Ambroziaka odegrała sytuacja polityczna w Polsce w latach 80-tych oraz dominująca rola katolicyzmu w polskim społeczeństwie. Z drugiej strony artysta reaguje na współczesną kulturę masową (w tym komiksy, kreskówki, filmy z gatunku science fiction) i agresywne przekazy medialne. Figura lalki służy mu do konfrontacji nieskrępowanej dziecięcej wyobraźni z nieustannym zmaganiem z brutalną rzeczywistością. Groteskowo zdeformowane, przeskalowane i nieoszlifowane postacie Ambroziaka są niemalże prowokacyjnie brzydkie. Nazywane przez artystę „Minotaurami” i „Laleczkami” – humanoidalne istoty o anonimowych twarzach – jednocześnie dają świadectwo i rzucają wyzwanie naszej współczesności.
Twórczość Ambroziaka, , wcześnie dostrzeżona i doceniona, była wielokrotnie pokazywana na wystawach, wśród których zwracają uwagę wspólne prezentacje z malarzem-ekspresjonistą Eugeniuszem Markowskim. Związany od 1990 z Fundacją NOTORO (sponsorem wspomnianego cyklu „Jeździec Polski”), uczestniczył w organizowanych przez nią wystawach i sympozjach. Często wystawiał za granicą, szczególnie w Niemczech, we Francji i we Włoszech. Jego prace były też prezentowane na przeglądowych lub problemowych wystawach sztuki polskiej, jak: „Konfrontacje Artystyczne Toruń´91”, „Wokół rzeźby polskiej lat 70. i 80.”, Orońsko 1995, „Figura w rzeźbie polskiej XIX i XX wieku”, Orońsko-Warszawa 1998-1999, „Wojna w człowieku”, CRP Orońsko, CSW ‘Zachęta „ Warszawa 2001, „Świadkowie czasu” Instytut Polski, Berlin, Sztokholm 2004, „W stronę Innego”, BWA Katowice, CSW „Zachęta” Warszawa 2006 , „Dwie generacje polskiej sztuki współczesnej” Klasztor św. Katarzyny Finale Ligure Borgo, Włochy 2006, „Republika Bananowa”, MODEM – MSN Debreczyn, MSN Bukareszt 2009, ”Apogeum- Nowa Ekspresja” CSW Toruń 2010, „East Beast- Polska Nowa Ekspresja od lat 80. XX w” Drezno, „Kunst der Freiheit- Sztuka wolności” Berlin 2017, „Once upon a time- Sztuka Polskiej Animacji” Wilno, Kowno ,Ryga,”Kunszt-100 lat Polskiej Rzeźby”, CRP Orońsko, Muzeum Sztuki Bourse” Ryga 2018, -„I po co mam wolność”, Centrum Sztuki Współczesnej , Toruń 2018 .
Od roku 2005 artysta zaczyna posługiwać się nowym materiałem takim jak silikon/ powstaje cykl „Niewiniątka” 2006/7, oraz żywicą epoksydową / cykl „Laleczki”2008/9, „Opuszczone” 2010,„Szklane paciorki’2011/12, oraz wprowadzać animację i nagrania dźwiękowe jako integralne części projektów/ powstały filmy animowane: „Pokój” 2010,”Baranek” 2011, „Łąka” 2012, „Mesjasz” 2014, „Sen” 218, ”Niewinność” 2020.
Prace w zbiorach;
Prace artysty znajdują się w zbiorach muzealnych oraz kolekcjach prywatnych w kraju oraz za granicą: m.in. Muzeum Sztuki Współczesnej Radom, Muzeum Okręgowe Toruń, Muzeum Rzeźby Współczesnej CRP Orońsko, Muzeum Akademii Sztuk Pięknych Warszawa, Muzeum Okręgowe Bielsko-Biała, Centrum Sztuki Współczesnej Galeria El, Międzynarodowa Kolekcja Sztuki Współczesnej „Notoro”, Kulczyk Kolekcja„Stary Browar” Poznań, Kolekcja „Zachęty” Poznań, Galeria Miejska „Arsenał” Poznań,CSW ‘Znaki Czasu” Toruń, Kunsthalle Exnergasse Wiedeń, Hotel Intercontinental Wiedeń, Galeria Promocyjna – Fundacja EXIT Warszawa, Fundacja Kultury Warszawa, Kolekcja Art.&Business Warszawa Kunstbahnhof Herrnhut Niemcy, Elbach/Eubabrun Plauen Niemcy oraz w prywatnych kolekcjach w Polsce, Austrii, Francji, Niemczech, Belgii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Luksemburgu i Szwecji.
Opinie, wypowiedzi
Piotr Szubert: Materiałem, którym najczęściej posługuje się Sylwester Ambroziak jest drewno. Rzeźbione przez artystę figury, upozowane w ekstatycznych gestach, odnoszą się zazwyczaj do tematyki religijnej. Ich forma kojarzy się ze sztuką prehistoryczną. W 1993 roku artysta w ten sposób mówił o swych dążeniach twórczych: „Kształt moich rzeźb to efekt kilkuletnich poszukiwań formy, która najlepiej odpowiadałaby mojemu temperamentowi. Poszukuję w człowieku elementów pierwszych, dlatego zwracam się ku religijnym kulturom pierwotnym: rzeźbie afrykańskiej czy sztuce Amazonii. Wszystko ma tam głęboki sens, nie ma w nich przypadku.”
(katalog wystawy „Figura w rzeźbie polskiej XIX i XX wieku”, Galeria Sztuki Współczesnej „Zachęta”, Warszawa 1999, Centrum Rzeźby Polskiej, Orońsko 1999)
Jerzy Brukwicki: Jeszcze do niedawna problem zła i przemocy, prześladowanego i ofiary stanowił najistotniejszy temat twórczości Sylwestra Ambroziaka, debiutującego pod koniec lat 80. ubiegłego wieku absolwenta warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jego monumentalne rzeźby z drewna i niewielkie, kameralne prace z brązu, aluminium i wosku („Kuszenie św. Antoniego”, „Adam i Ewa”, „Ofiara Izaaka”, „Szczepan”, „Polski Übermensch”, „Jeździec polski”, cykl „Piet”, „Kobiet płaczących”) – inspirowane nie tylko wątkami ze Starego i Nowego Testamentu, ale i polską codziennością przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych – mówiły o zniewalaniu człowieka przez człowieka, o agresji i poniżaniu, o bólu i cierpieniu, o błahości i przypadkowości ludzkiego życia. Te szczególne przypowieści o naszych losach, pogmatwanym, trudnym człowieczeństwie wciąż budzą emocje i kolejne interpretacje.
Z upływem czasu coraz ważniejszy stawał się dla artysty sens odpowiedzi na pytania o istotę dobra, o konieczność niesienia pomocy bliźniemu. W przypadku ostatnich poszukiwań artystycznych Ambroziaka mamy do czynienia z ujawnianiem reguł świata bliskiego oczekiwaniom człowieka, dążeniem do zobrazowania głęboko ludzkich gestów i czynów. Zastygłe w bezruchu rzeźby z cykli: „Kobieta i mężczyzna”, „Mężczyzna niosący kobietę”, „Wszystko co najważniejsze, wszystko co najpiękniejsze” za skrywaną groteskową maską zdeformowanych, ponadludzkich wymiarów lub zminiaturyzowanych figur urzekają serdecznością i łagodnością, mówią o potrzebie miłości, czułości, braterstwa.
(katalog wystawy „Sylwester Ambroziak: rzeźba, rysunek”, Galeria Krytyków Pokaz, Warszawa 2000)
Robert Jakes: (…) Ponieważ sam tworzę wielkoformatowe prace w drewnie, z zainteresowaniem dowiedziałem się o rzeźbach Sylwestra i w Warszawie odwiedziłem go w pracowni. Niewielkie wówczas pomieszczenie zaludnione było olbrzymimi postaciami nadludzkich bogów, ze wszystkimi problemami jakie kryją się w tym pojęciu. Ich rozmiary, siła zawartej w nich męki i sama ich niezwykłość pozwoliły mi znowu odkryć, co naprawdę rzeźba mogła znaczyć dla ludzi w średniowiecznej Europie, Afryce i wielu innych miejscach na całym świecie, gdzie stanowiła integralną część ludzkiego życia nie będąc w nim dekoracją, stylem, narracją, lecz surową emocją wyrażającą ludzką kondycję; coś o czym łatwo mówić, ale co nie często występuje we współczesnej rzeźbie.
(Stackpole, Pembroke, marzec 1993)
BRZYDOTA, IRONIA, CZUŁOŚĆ
Magdalena Ujma: (…) Prace Ambroziaka można natychmiast rozpoznać dzięki wyrazistej stylizacji. To ona – emocja narzucona materiałowi – przemienia zwykły kawałek drewna w obraz postaci ludzkiej poddanej ciśnieniu egzystencji. Stylizacja ujednolica, ciśnienie jest tak silne, że nie liczą się konkretne historie i indywidualne rysy. Przewija się tu ciągle jedna i ta sama postać, a właściwie – dwie, czasami trzy figury. Występują pojedynczo i zbiorowo, zawsze w przemyślanych kompozycjach. Ambroziak ma całkowitą świadomość tego, co chce osiągnąć. Zna materiał, wie, jak zrównoważyć najbardziej karkołomną kompozycję, zarówno tak prostą, że zdawałoby się banalną, jak i barokową w swej dynamice. Chętnie operuje kontrastami światłocienia, stosuje ażury. Forma tych rzeźb jest zawsze urozmaicona, niespokojna. Faliste linie kompozycji dążących ku pionowi, biegnące ukośnie, dynamizują nawet statyczne, proste, pewnie stojące formy.
(katalog wystawy „Sylwester Ambroziak: Rzeźba”, Galeria Manhattan, Łódź grudzień 1996/styczeń 1997)
PYTANIA O EMPATIĘ
Jolanta Ciesielska: Dążenie do syntezy, do wyodrębnienia ważnych, być może nie tylko dla artysty, dylematów – odwiecznych pytań o granice dobra i zła, o źródło złości i nienawiści, o wiarę i motyw jej odrzucenia – skłania Sylwestra Ambroziaka do sięgania wciąż po nowy kawałek drewna, po gips i brąz, do formowania pieczołowitego kolejnej wersji Pytania, dodajmy, najczęściej skierowanego do widza.
Rzeźby drewniane Sylwestra Ambroziaka – duże, nieporadne, emanujące urokiem prymitywów, przejmujące nagością (tą dosłowną i przenośną), a niekiedy i bardzo współczesną w wyrazie groteskowością postacie – mają wymiar monumentalny. Pozwala im to zaistnieć w przestrzeni galerii dużo mocniej, bardziej „cieleśnie i konkretniej” niż nie mniej ekspresyjne, niewielkich rozmiarów odlewy brązowe stanowiące często pierwowzór albo jedną z wersji rzeźby rozwiniętej w wielkim formacie. Wspomniana przez mnie „cielesność” podkreślona wielkością rzeźb, zręcznie kładzionym światłocieniem i wyszukana barwą polichromii zmusza widzów do bezpośredniego odczucia ich ładunku emocjonalnego i faktu ich istnienia. Tych rzeźb nie da się obejść obojętnie, w sposób niezauważony, jak obojętnych przedmiotów wstawionych w obojętną przestrzeń, służącą do ich wystawienia. (…)
(katalog wystawy „Sylwester Ambroziak: Rzeźba”, Salon Sztuki Współczesnej BWA, Bydgoszcz 1997)
NIEOSWOJONA CZUŁOŚĆ GESTU
Ewa Klekot: (…) W rzeźbach Ambroziaka dość schematycznie potraktowana postać-znak zyskuje zaskakującą indywidualność gestu. Ciało i jego ruch niosą ogromny ładunek treści emocjonalnych: okazuje się, że nieme, zwierzęce maski kryją prawdziwie ludzką wrażliwość bohaterów. Jej wyrazem stają się ciekawe przez artystę uchwycone gesty i ruch dwóch ściśle ze sobą związanych ciał. Ciała uwikłane są we wzajemną czułość i wrogość, okazują radość i rozpacz.
(katalog wystawy „Sylwester Ambroziak”, Galeria C / Biuro Wystaw Artystycznych, Ciechanów 1998)
KUSZENIE SYLWESTRA AMBROZIAKA
Mariusz Rosiak: (…) artysta niczego swoimi rzeźbami nie udowadnia kontentując się ujawnianiem póz, gestów, relacji, stanów, poprzez które spod monumentalnej na ogół formy wyłania się nasze człowieczeństwo – obolałe, karykaturalne, zaplątane gdzieś pomiędzy tym, co zwierzęce i tym, co boskie. W dobie remitologizacji kultury, kiedy próbie zostają poddane elementarne wartości, na jakich opiera się gmach naszych wyobrażeń o świecie, Sylwester Ambroziak deliberuje nad ethosem ludzkiej egzystencji. Świat jego rzeźb oparty na prostych gestach i relacjach czytelny jest nie tylko w kontekście kultury judeo-chrześcijańskiej, z którą prowadzi pewien bezpośredni dialog (m.in. aktualizując wątki Starego i Nowego Testamentu), ale również w kontekście swoistego uniwersum marzenia i utopii, kiedy człowiek stawia sobie pytanie, jaki ten świat jest naprawdę, a jaki być mógłby…
(EXIT, Warszawa, nr 3 (39) 1999)
NOWA MITOLOGIA Z HYBRYDAMI
Eulalia Domańska: Obcując z rzeźbami Sylwestra Ambroziaka wchodzimy w dziwny świat – znany i nieznany zarazem. Targają nami sprzeczne uczucia – widzieliśmy to już gdzieś na pewno, ale po chwili pojawiają się wątpliwości. Oglądając naturalnej wielkości nagie figury, lekko zdeformowane, o ekspresyjnych gestach, a czasem twarzach, wpatrujemy się w symboliczny świat wyobrażeń autora, który powraca do tradycji rzeźbienia postaci.
(…) Wielu autorów piszących o twórczości artysty podkreśla magiczny i mistyczny wyraz jego rzeźb. Swoim hybrydom Ambroziak dodaje głowy kozła czy barana – przedstawicieli fauny kojarzonych z symbolem ofiary. Autor stwarza otoczenie zaludnione tymi stworami, autonomiczny świat, przeniknięty silnymi emocjami postaci, które walczą, a może tańczą, raz krzyczą rozdzierająco, innym razem obejmują tkliwie. (…) Ambroziak wzorem dawnych humanistów staje w obronie człowieka jako naczelnej wartości, jednocześnie ustawiając się poza wszelkimi innymi ideologiami – religijnymi, politycznymi czy artystycznymi. W pierwotności artysta odnajduje niezafałszowaną czystą duchowość bez ideologii wypaczających jej oblicze i sprowadzającej niejednokrotnie cierpienie poprzez żądanie podporządkowania się abstrakcyjnym regułom.
Stworzył własną mitologię, świat zapełniony uniwersalnymi hybrydami, świat monumentalnej kreacji o własnym niepowtarzalnym charakterze.
(katalog wystawy „Sylwester Ambroziak: Rzeźba”, Galeria Sztuki Współczesnej BWA, Olsztyn 2002; Galeria Sztuki Wozownia, Toruń 2002)
RZEŹBY SYLWESTRA AMBROZIAKA
Jarosław Świerszcz: (…) Sylwester Ambroziak podjął trud, czy mozół wyciosania nowego człowieka, który podobny jest swemu twórcy, ale różni się od niego, od nas. Ambroziak postawił przed nami w galeriach, muzeach – jest wszakże artystą – swego Golema. I od samego początku decyzji o publicznym pokazie swych tworów postacie te były do tego przygotowane. Nie ujrzeliśmy postaci zadziwionych, przerażonych tym, że są wśród nas. Były silne, choć inne, odmienne. Jakże wdzięczne, by pisać o nich. Wielkie, ogromne, wyższe od każdego z nas, jak każdy nowy, barbarzyński lud fascynują siłą i odmiennością. Pewne swej determinacji, by walczyć o akceptację. Delikatne, wewnętrznie kruche, czułe, gniewne, naiwne choć świadome wszystkiego. Szlachetne w swej brzydocie, dumnie usiłujące trzymać wysoko uniesione potężne łby.
(…) Młodzi mężczyźni i młode kobiety. Brzydkie – piękne twory. Ich twórca zapisał w swoich postaciach długą jak świat historię ludzkich potrzeb, lęków, marzeń, nadziei. I kazał im tęsknić, i czekać na spełnienie. Tym rzeźbom dobrze jest w samotności.
(katalog wystawy „Sylwester Ambroziak: Rzeźba”, Galeria Sztuki Współczesnej BWA, Olsztyn 2002; Galeria Sztuki Wozownia, Toruń 2002)
- 1989 – „Kuszenie św. Antoniego”, praca dyplomowa, promotor prof. Grzegorz Kowalski
- 1990-1992 – „Jeździec Polski” tryptyk monumentalnych rzeźb z brązu, projekt sponsorowany przez Fundację Notoro, realizacja w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.
- 1993-1994-Stypendium Fundacji Kultury
- 1997 – Wyróżnienie za rzeźbę „Kain i Abel” na wystawie „Sacrum” w Częstochowie
- 2004-2005 – Stypendium Kulczyk Foundation,
- 1994, 1999, 2008 – Nominowany do nagrody „Paszporty Polityki”
Miał ponad 120 wystaw indywidualnych oraz brał udział w ponad 140 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą,
Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych i kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.
WYSTAWY INDYWIDUALNE:
2023 – „Opuszczone”, instalacja rzeźbiarska, CSW „Znaki czasu”, Toruń
2022 –„ Laleczka stojąca na głowie”, rzeźba ,performance, Muzeum im. L.Wyczółkowskiego , Bydgoszcz
2022 – „Niewinność’, Galeria Miejska BWA, Kielce
2021 – „Niewinność”, CSW „Znaki czasu”, Toruń /katalog/
2018
- „Mama, I’m coming Home”, Przystań Sztuki, Concordia Design, Poznań / katalog/
- Mama, I’m coming Home”, Galeria Podlaska, Biała Podlaska
2017
- „Nazywam się Człowiek”, Muzeum Nadwiślańskie, Kazimierz Dolny
- „Rzeźba”, Galeria 101 Projekt , Warszawa
2016
- „Odległy świat- rzeźby i filmy”, Galeria Stara Kopalnia, CNiS Wałbrzych
- „Distant World”, Galeria Propaganda Sztuki, MGSW Łódź / katalog/
2015
- „Ogród niewiniątek”- instalacja rzeźbiarska, Browar Faktory Centrum, Katowice
- „Opuszczeni”- instalacja rzeźbiarsko – dźwiękowa, Galeria Szyb Wilson, Katowice
- „Home Sweet Home – Instalacja rzeźbiarsko- dźwiękowa, animacje”, Plac Artystów, Kielce
2014
- „ Home, Sweet Home – instalacja rzeźbiarska , animacje”, Galeria Meno Forma , Kowno, Litwa
- „Misericordia- instalacja rzeźbiarsko-dźwiękowa, film animowany”, Galeria Łaźnia, Radom
2013
- „Baranek – instalacja rzeźbiarska, animacje”, Pułaska Galeria Sztuki, Puławy
- „Baranek- instalacja rzeźbiarska, animacje”, „ Galeria Podlaska”, Biała Podlaska
- „Szklane paciorki – instalacja rzeźbiarska i animacja”, Muzeum Rzeźby Polskiej, CRP Orońsko / album/
2012
- „Dwa pokoje”, Galeria Bałucka, Miejska Galeria Sztuki, Łódź
- „Pola znów się zazielenią”, Galeria Sztuki Współczesnej, Opole , / katalog /
- „I Feel You”, Galeria Sztuki Współczesnej, Przemyśl
- „Szklane paciorki”, Galeria MT , Muzeum Bielsko – Biała / album/
- „Szklane paciorki”, Galeria Miejska „Arsenał”, Poznań / album /
- „Kuszenie – 20 lat później”, Galeria Gotycka , Zamek Książąt Pomorskich, Szczecin
- „Sylwester Ambroziak – Rzeźba i animacje”, Galeria BWA, Miejski Ośrodek Sztuki, Gorzów Wlkp. / katalog/
- „Sylwester Ambroziak . Rzeźba i animacje”, Centrum Sztuki Galeria El, Elbląg
2011 – „Szklane paciorki . Rzeźby i filmy”, Galeria Miejska BWA , Bydgoszcz /album /
2010
- „Sylwester Ambroziak – Sculpture” ,Galeria Cargo 20, Werona , Włochy
- „Pokój / The Room „ , Galeria Krytyków Pokaz, Warszawa, / katalog/
- „Sylwester Ambroziak”, Conestabo Art. Gallery , Triest, Włochy
2009
- „Rzeźba”, Galeria „ Zamojska” BWA, Zamość / katalog/
- „Rzeźba”, Galeria Zamkowa – Strzelnica, Muzeum, Bielsko- Biała
- „Niewiniątka”, Miejska Galeria Sztuki, Częstochowa
2008
- „Rosmery’s babies”, Galeria Gardzienice, Ośrodek Praktyk Teatralnych, Lublin /katalog /
- „Niewiniątka”, Galeria Oranżeria, Centrum Rzeźby Polskiej, Orońsko
- „Niewiniątka”, Biuro Wystaw Artystycznych, Rzeszów
2007
- „Niewiniątka”, Galeria Promocyjna, Warszawa / katalog/
- „Rzeźba”, Galeria Sztuki Szyb Wilson, Katowice
- „Niewiniątka”, Galeria Sztuki Współczesnej, Olsztyn / katalog/
- „Bez tytułu” – Instalacja Rzeźbiarska, Instytut Francuski i Galeria Wizytująca, Warszawa
- „Rosemary’s babies” ,Galeria Sztuki Wozownia, Toruń / katalog zbiorczy//
2006
- „Rysunki i rzeźby”, Galeria Art. NEW media, Warszawa
- „Rzeźba”, Galeria Wizytująca, Strefa Skody – Galeria Rzeźby, Warszawa
2005
- „Rzeźba”, Miejska Galeria Sztuki , Galeria Willa, Łódź
- „Wewnętrznie Cię przypominam”, Galeria Sztuki „ Stary Browar”, Poznań / katalog zbiorczy/
- „Rzeźby”, Galeria Sztuki Współczesnej „ ArtGalle” , Szczecin
- „Metafora teraźniejszości” / z Janem Ferencem /, Galeria Lufcik DAP, Warszawa
2004
- „Wewnętrznie Cię przypominam”, Muzeum Rzeźby Współczesnej ,CRP, Orońsko / album /
- „Rzeźby i rysunki”, Galeria Sztuki „Wieża Ciśnień”, Konin / katalog /
- „Te postacie są nam bliskie a ich gesty są nam znane II”, Galeria Miejska, Wrocław
- „Czując Twój zapach, czując Twój oddech”, Galeria Krytyków „ Pokaz”, Warszawa, / katalog /
- „Wewnętrznie Cię przypominam”, Muzeum Sztuki Współczesnej, Radom
- „Rzeźba”, Galeria Sztuki Współczesnej, Włocławek
- „Rzeźba i rysunek”, Puławska Galeria Sztuki, Puławy
- „Rzeźba i rysunek”, Galeria Sztuki Współczesnej „Wozownia”, Toruń / katalog/
- „Ludzie w maszynowni”, V Festiwal Gombrowiczowski, Teatr Powszechny, Radom
- „Rzeźba i rysunek”, Galeria Sztuki BWA, Gorzów Wielkopolski
- „Rzeźba”, „Galeria Na Piętrze”, ZPAP, Toruń
- „Sylwester Ambroziak – Rzeźby”, Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA „Zamek Książ”, Wałbrzych
- „Rzeźba” , Galeria Kameralna BGSW, Słupsk
- „Nowy człowiek”, Galeria Sztuki Współczesnej, Olsztyn / katalog /
- „Nowy człowiek”, Galeria Sztuki, Legnica
- „Rzeźby najnowsze”, Mennica, Inwest-Aurum, / org. Fundacja EXIT /
- „Rzeźba i rysunek”, Galeria Miejska „Arsenał”, Poznań , / książka/
- „Rzeźba i rysunek”, Nowosądecka Mała Galeria, Nowy Sącz
- „Rzeźba”, Galeria autorska Aleksandry Laski, Świątynia Diany, Łazienki Królewskie, Warszawa
- „Rzeźba i rysunek”, Galeria Krytyków „ Pokaz”, Warszawa / katalog /
1999
- „Dwie ekspresje” (z Eugeniuszem Markowskim), Galeria Sztuki „Milano”, Warszawa
- „ Wszystko co najważniejsze, wszystko co najpiękniejsze …”, Galeria Promocyjna, Warszawa / katalog /
1998
- „Drei plastische Positionen“, Kunstbahnhof, Herrnhut, Niemcy
- „Rzeźba i rysunek”, Galeria 27, Bielsko-Biała
- „Rzeźba i rysunek”, Galeria Podlaska, Biała Podlaska
- „Without title”, Miejska Galeria Rzeźby, Warszawa
- „Rzeźba”, BWA „ Galeria C”, Ciechanów / katalog /
1997
- „Rzeźba”, Galeria Sztuki BWA, Bydgoszcz / katalog /
- What about love”, Galeria Sztuki „Milano”, Warszawa
1996
- „Rzeźba”, Galeria Manhattan, Łódź / katalog /
- „Anty-bohater”, Galeria Promocyjna, Warszawa / katalog/
- „Rzeźba”, Centrum Sztuki-Galeria EL, Elbląg
- „Rzeźba”, Galeria Sztuki Współczesnej BWA, Sandomierz / katalog /
1995
- „Antyheroes”, Galeria Zamkowa, Lubin,
- „Figury i Znaki”, Galeria Sztuki Współczesnej BWA, Częstochowa
- „Sylwester Ambroziak, Ewa Monika Groń”, Espace Degre Art Gallery, Luxemburg
1994
- „Polonia” (wspólnie z E. Markowskim W. Ćwiertniewiczem) , IWP, Warszawa / org. Galeria Promocyjna /
- „Rzeźba”, Galeria Miejska BWA „ Arsenał”, Poznań
- „Rzeźba”, Galeria Sztuki „ Milano”, Warszawa
- „Te postacie są nam bliskie, a ich gesty są nam znane”, Stara Kordegarda, Łazienki Królewskie, Warszawa , /katalog/
1992
- „Rzeźba i rysunek”, Gogacz Gallery, Hotel Sobieski, Warszawa
- „Rzeźba”, Galeria Południowa, Zamek Książąt Pomorskich, Szczecin / katalog /
1991 – „Versuchung”(Kuszenie) , Kunsthalle Exnergasse, Wiedeń, Austria
1990
- „Rzeźba”, Pałac Sztuki, Witebsk, Białoruś
- „Małe formy”, Galeria Sztuki „Brama”, Warszawa
- „Bleeding heart” (wspólnie z I. Krenzem i Z. Nitką), Duży Pawilon SARP, Warszawa / org. Galeria Notoro /
- „Rzeźba”, Galeria Promocyjna, Warszawa / katalog /
1989 – „Kuszenie św. Antoniego”, wystawa dyplomowa, ASP, Warszawa
1988 – „Energia środka”, ASP, Warszawa
1986
- „Szalony koń”, ASP, Warszawa,
- „Spacer”, akcja-performance, Pracownia Dziekanka, Warszawa
- „Ja też Barabasza”, akcja -performance, ASP, Warszawa.
WYSTAWY ZBIOROWE:
- 2024 – „Nowa Ekspresja” , „CSW
- Znaki czasu”, Toruń
- 2023
- „ 17 Km w linii prostej od Radonia
- rewizyta„ Galeria Oranżeria, Centrum Rzeźby Polskiej ,Orońsko
- „Twórczy dotyk III”, Galeria Sztuki „ Rozruch”, Poznań
- „Ciało obce / ciało własne” , Miejska Galeria Sztuki, Łódź
- 2022, „Above Borders”, Nord Art. 2022 Pawilon Polski, Budelsdorf, Niemcy
- 2020 – „Świętość natury ?”, Miejska Galeria Sztuki , Częstochowa
- 2018
- „Niepodległość sztuki, wolność artystów”, Towarzystwo „Zachęta” oraz Muzeum Częstochowa /katalog/
- „Kunszt – 100 lat polskiej rzeźby”, Muzeum Sztuki Bourse, Ryga, Łotwa / katalog/
- „Wszystko widzę , nic nie słyszę”, Muzeum Górnośląskie, Bytom / katalog/
- „Kunszt – 100 lat polskiej rzeźby”, Muzeum , Centrum Rzeźby Polskiej, Orońsko/ katalog/
- „Kunszt – 100 lat polskiej rzeźby”, Zbrojownia Sztuki, ASP Gdańsk / katalog/
- „„I po co mam wolność”, Centrum Sztuki Współczesnej , Toruń
- 2017
- „Homo Prostitutis”, Galeria Sztuki Współczesnej BWA Sokół, Nowy Sącz
- „Sztuka wolności . Polska Nowa Ekspresja lat 80. XX wieku walcząca”, Kuhlhaus , Berlin /katalog/
- „Art Work”, Mystetskyi Arsenal, Kijów, Ukraina /katalog/
- “Art Work”, Galeria Miejska BWA , Wrocław /katalog/
- „Park Sztuki”, Galeria Podlaska, Biała Podlaska
- 2016
- „Inny Świat”, Galeria Sztuki BWA, Ostrowiec Świętokrzyski
- „Żyć sztuką”, Muzeum im. Jacka Malczewskiego , Radom /album/
- „ Once upon a time”, Galeria Titanikas, Wilno, Litwa /katalog/
- “Once upon a time”, Galeria Meno Parkas”, Kowno, Litwa /katalog/
- “Orońsko. 17 km w linii prostej”, MCSW Elektrownia, Radom / katalog/
- 2015
- „Nomen Woman”, Miejska Galeria Sztuki, Częstochowa /katalog/
- „Park sztuki”, Galeria Podlaska, Biała Podlaska
- „O polskich buntach w czasach PRL-u w twórczości Edwarda Dwurnika i trzydziestu innych artystów”, Muzeum Sztuki Współczesnej , Radom
- „Alfabet Rzeźby”, Muzeum Rzeźby Współczesnej, CRP, Orońsko
- „Genius Fluminius II”, Galeria BWA, MOS Gorzów Wlkp.
- 2014
- „Muse inquietenti. Ritratte de domini inqieti”, Nuova Galleria Morone , Mediolan, Włochy/ katalog/
- “Disquietie Muses”, Galleria Geothe, Bolzano, Włochy
- „1990”, Galeria Miejska, Wrocław / katalog/
- „Sztuka w Polsce około r. 1989”, Muzeum Sztuki Współczesnej, Radom
- „Droga do wolności”, Płocka Galeria Sztuki, Płock
- „Park sztuki”, Galeria Podlaska, Biała Podlaska
- „Nomen Woman”, Galeria Łaźnia, Radom / katalog/
- „Nomen Woman”, Galeria BWA, Kielce / katalog/
- „Specimen – Próba Kolekcji”, MCSW Elektrownia , Radom / katalog/
- 2013
- „Dialog miejsca”, Zamek Malbork /katalog/
- 2012
- „Sympozjum Rzeczpospolitej 2012” , Centrum Rzeźby Polskiej, Orońsko
- „ Space > Points , II Sculpture Biennale, Szentendre, Węgry / katalog/
- “Pięciu rzeźbiarzy. Sylwester Ambroziak, Jerzy Bereś, Władysław Hasior, Józef Łukomski i Olgierd Truszkowski”, Muzeum Sztuki Współczesnej, Radom
- 2011
- „Alfabet rzeźby”, Muzeum Rzeźby Współczesnej CRP , Orońsko
- „Polityka i etyka” , Muzeum Sztuki Współczesnej, Radom
- „Festiwal Sztuki 3 M, Ziemia – materiał, medium, metafora”, Galeria Sztuki „ Ostrołęka”, Galeria „C” , Ciechanów, Galeria „ Elektor”, Warszawa
- „Gucio zaczarowany”, Pamenkalnio Galerija , Wilno, Litwa / katalog/
- „Recycling the Iron Curtain”, Kuhlhaus, Berlin , Niemcy /katalog/
- 2010
- „Beruhrugen
- dotyk człowieka”, Ambasada Niemiec, Warszawa
- „East Beast
- Polska Nowa Ekspresja od lat 80. XX wieku”, Centrum Sztuki Współczesnej OSTRALE, Drezno, Niemcy / katalog/
- „Festiwal Wysokich Temperatur”, Sympozjum Rzeźbiarskie, ASP, Wrocław
- „Apogeum. Nowa Ekspresja 1987”,Centrum Sztuki Współczesnej „ Znaki Czasu”, Toruń / katalog/
- „Plener Platerów 2010”, Platerów / katalog/
- „Art. Konfrontacje”, Plener Rzeźbiarski, Pole Mokotowskie ,Warszawa
- „DACH-11”, Festiwal Sztuki, Pałac Sztuki, Mińsk , Białoruś
- „ Immagina 12”, Arte In Fiera, Reggio Emilia, Bolonia , Włochy
- „ Pol-Slov”, Perun , Warszawa
- „ Peace With Art In A Word Without Borders”, Castello di Duino, Triest, Włochy / katalog/
- 2009
- „20 Lat Galerii Milano”, Galeria Milano , Warszawa
- „Republika Bananowa”, MODEM
- Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Debreczyn, Węgry / katalog /
- „Republika Bananowa”, Narodowe Muzeum Sztuki Współczesnej, Bukareszt, Rumunia / katalog /
- „W drodze do wolności – sztuka w Polsce wobec spraw publicznych 1966-1994” Galeria Miejska BWA, Bydgoszcz / katalog /
- „Festiwal sztuki – kamień”, Galeria Sztuki, OCK Ostrołęka /katalog /
- „Bliźniemu swemu….2009”, Zachęta, Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa
- „Triennale Rzeźby – Kryzys gatunku”, Centrum Kultury Zamek, Poznań / katalog /
- „Spotkanie”, plener ceramiczny, Galeria Długa, DOK Bolesławiec / katalog /
- 2008
- „Pertolzhofener Kunstdingertage 2008”, Kunstverein Pertolzhofen e. V. , Niemcy
- “Flur 2008” ,Vogtlandisches Holzbildhauersymposium, Erlbach / Eubabrunn, Niemcy
- Preludium, rzeźba w mieście”, Centrum Kultury Zamek, Poznań
- „Spotkanie twórców”, Bułgarski Instytut Kultury, Warszawa
- „ Affordable Art Fair, Autumn Collection 2008” , Targi Sztuki, , Londyn, Anglia
- “Affordable Art Fair , Amsterdam 2008 ‘ , Targi Sztuki, Amsterdam Holandia
- 2007
- „Kolekcja Sztuki Współczesnej. Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku”, Galeria Sztuki Współczesnej BWA, Katowice
- Sollentuna”, Targi Sztuki, Galeria Mitteleuropa, Sztokholm, Szwecji / katalog /
- Festiwal Metalu”, Galeria Sztuki, Ostrołęka / katalog /
- Wymiana jako sztuka”, kolekcja Tomasza Kawiaka, Galeria Grodzka, BWA ,Lublin / katalog /
- Pertolzhofener Kunstdingertage 2007”, Kunstverein Pertolzhofen e.V. , Niemcy
- „ Kamienny Krąg“, Plener Rzeźbiarski, Nietulisko
- „Alfabet Rzeźby – abc…”, „Muzeum Rzeźby Współczesnej, CRP Orońsko
- „Bliźniemu swemu…2007” , „Zachęta” Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa
- 2006
- Dwie generacje polskiej sztuki współczesnej”, Klasztor św. Katarzyny, Finale Ligure Borgo, Włoch / katalog /
- Żywoty zwierząt”, Miejska Galeria Sztuki, Częstochowa / katalog /
- W stronę Innego. Obserwacje i interwencje”, Ośrodek Propagandy Sztuki, Miejska Galeria Sztuki, Łódź / katalog /
- Sztuka wobec zła”, VI Triennale Sztuki Sacrum, Miejska Galeria Sztuki, Częstochowa / katalog /
- Sztuka w Polsce wobec spraw publicznych 1966 – 1994”, Muzeum Sztuki Współczesnej, Radom
- Sztuka wobec zła”, VI Triennale Sztuki Sacrum, Płocka Galeria Sztuki, Płock / katalog /
- Obrazowanie”, Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej, Elektrownia, Radom / katalog /
- Sollentuna”, Targi sztuki, Sztokholm, Szwecja / katalog/
- W drodze”, Miejska Galeria Sztuki , Sandomierz
- „Warszawski Festiwal Sztuk Pięknych”, Stowarzyszenie Pracownie Twórcze – Lubelska, Warszaw / katalog /
- Wśród przyjaciół”, Galeria Sztuki Współczesnej, Pracownia-Galeria, Warszawa /katalog/
- W stronę człowieka”, Płocka Galeria Sztuki, Płock
- Azymut Rzeźby”, Ośrodek Propagandy Sztuki, Miejska Galeria Sztuki , Łódź
- Kolekcja 13”, Muzeum Sztuki Współczesnej, Radom
- Świadkowie czasu”, Instytut Polski , Sztokholm, Szwecja
- Świadectwa czasu”, Instytut Polski, Berlin, Niemcy
- W stronę Innego. Obserwacje i interwencje”, Galeria Sztuki Współczesnej BWA, Katowice, / katalog /
- 2004
- „Warszawa w Wilnie, Wilno w Warszawie”, Galeria Sztuki „Arka”, Wilno, Litwa, /katalog /
- Warszawa w Kijowie”, Centralny Dom Artysty Plastyka, Galeria Narodowa Związku Artystów Plastyków Ukrainy, Kijów, Ukraina, / katalog /
- Kolekcja 12”, Muzeum Sztuki Współczesnej, Radom
- Przyjaciele Królika”, Zamek Książąt Pomorskich, Szczecin
- „Teatr wyzwolonych żywiołów”, Euroart,1 Biennale Sztuki, Koszary Sztuki, Świnoujście
- „Sacrum 2004”, 11 Biennale Sztuki Sakralnej, Galeria Sztuki BWA, Gorzów Wlkp.
- „Paleta Erosa”, Centrum Kultury „Zamek”, Poznań
- „Kolekcja 11”, Muzeum Sztuki Współczesnej, Radom
- „Przyjaciele Królika”, Królikarnia, Muzeum Narodowe, Warszawa
- „Co widzi trupa wyszklona źrenica”, Muzeum Okręgowe, Bydgoszcz
- „Paleta Erosa”, Muzeum Archeologiczne, Poznań
- „Kunstsymposium”, Kunstbahnhof , Herrnhut, Niemcy
- „Bliźniemu swemu … 2004”, CBWA „ Zachęta”, Warszawa
- 2002
- „Strasse der Skulpturen”, Galerie e.o., Plauen, Niemcy
- „Amory”, Galeria Art. New Media, Warszawa
- Co widzi trupa wyszkolona źrenica”, CBWA „ Zachęta”, Warszawa
- „Paleta Erosa”, Teatr Polski, Poznań
- „Mit i symbol”, XIII Międzynarodowe Biennale Rzeźby, Poznań 2002, Galeria Miejska Arsenał, Poznań / katalog /
- „Wojna w człowieku”, Muzeum Rzeźby Współczesnej, CRP, Orońsko,
- „Art Jonction” 15 Foire Internationale D’art Contemporain, Nicea, Francja
- XII Biennale Rzeźby, Poznań 2000, Galeria Miejska BWA „Arsenał”, Poznań
- „Grosse Kunstausstellung“, NRW 2000, Dusseldorf, Niemcy / katalog /
- „FLUR 2000”, Holzbildhauer Symposium, Erlbach/Eubabrun, Niemcy
- „L’Art dans le Monde”, Paris-Musees, Paryż, Francja / katalog /
- „Coincidence”, Kulturzentrum Ignis, Kolonia, Niemcy
- 1999
- „VI Rohkunstbau”, Gross Leuten, Niemcy / katalog/
- „Grosse Kunstausstellung“, NRW 1999, Düsseldorf, Niemcy, / katalog /
- „ Dreilander-Eck”, Kunstbahnhof, Herrnhut, Niemcy
- „ Figura w rzeźbie polskiej XIX i XX wieku”, CBW „, Zachęta”, Warszawa, /katalog /
- 1998
- „Dreilander-Eck”, Kunstbahnhof, Herrnhut, Niemcy
- „ Figura w rzeźbie polskiej XIX i XX wieku”, Muzeum Rzeźby Polskiej CRP, Orońsko / katalog
- „Transformacja figury”, Miejska Galeria BWA „ Arsenał”, Poznań / katalog /
- „Grosse Kunstausstellung”, NRW 1998, Düsseldorf, Niemcy / katalog /
- 1997
- „Sacrum”, Galeria Miejska BWA, Częstochowa
- „Grosse Kunstausstellung”, NRW 1997, Dusseldorf, Niemcy / katalog/
- „Galerie prezentują”, Galeria Miejska BWA, Częstochowa / katalog /
- „Holz Symposium”, Arkadien, Schönfeld, Niemcy
- 1996
- „Współczesna polska rzeźba”, Galeria Sztuk Pięknych, Ostrawa, Słowacja
- „Rzeźba w drewnie”, Muzeum Okręgowe, Bielsko-Biała / katalog /
- 1995
- „Wokół rzeźby lat 70 i 80”, Muzeum Rzeźby Współczesnej, CRW, Orońsko / katalog /
- Plener „Kolekcja – Drewno 95”, Centrum Rzeźby Polskiej, Orońsko / org. Muzeum Okręgowe Bielsko
- Biała/, / katalog /
- 1994
- „Warszawa dzisiaj”, Galerie Sztuki „Dickens”, Montreal, Kanada
- „Vier Elemente”, Hotel Intercontinental, Wiedeń, Austria
- 1994
- „Große Kunstausstellung“, NRW 1994, Düsseldorf, Niemcy, /katalog /
- „Sacrum”, Galeria Miejska BWA, Częstochowa
- „Współczesna sztuka z Polski”, Galeria Guth-Mass & Mass, Reutlingen, Niemcy
- „Ikonopress”, Zamek Książąt Pomorskich, Szczecin, /katalog /
- „Polnische Kulturtage”, Erfurt, Niemcy
- „Top Five”, La Ciotat, Marsylia, Francja, /katalog /
- 1993
- „Top Five”, Maison des Artistes, Cagnes sur Meer, Francja, /katalog /
- 1992
- „Dekada”, Aula ASP ,Warszawa
- Gate Gallery, Karlsruhe, Niemcy
- „Eye on Fork or Hot Icecream
- creme de la creme of Polish Art of 90”, Galeria Miejska BWA, Katowice
- 1991
- „Konfrontacje Artystyczne
- Torun´91”, Ratusz Miejski, Toruń, /katalog /
-„ Notoro Symposion´91”, Centrum Rzeźby Polskiej, Orońsko
- „Spotkanie”, Galeria ElArt, Warszawa
- „Polnische Malerei der 80-er Jahre”, Galeria Doroty Kabiesz, Düsseldorf, Niemcy
- „Sollentuna´91”, Międzynarodowe Targi Sztuki, Sztokholm, Szwecja
/ org. Galeria Brama, Warszawa /
1990
- Międzynarodowe Targi Sztuki Interart´90, Poznań, Galeria Notoro,
- „Pologne´90” Saint Gilles City Hall, Bruksela, org. Galeria Brama, Warszawa
- „Notoro Symposium” d. Zakłady im. Norblina, Warszawa,
- Międzynarodowe Symposium Notoro´90, CRP Orońsko,
1989 „Grand Mal”,Galeria BWA, Puławy, / katalog /
1986 „Cukrownia”, Galeria „ Przy Rynku”, Warszawa,
PRACE W ZBIORACH:
Muzeum Rzeźby Współczesnej CRP Orońsko, Muzeum Sztuki Współczesnej Radom, Muzeum Okręgowe Toruń, Muzeum Akademii Sztuk Pięknych Warszawa, Muzeum Okręgowe Bielsko-Biała, Międzynarodowa Kolekcja Sztuki Współczesnej NOTORO Warszawa, Galeria Promocyjna
Fundacja EXIT Warszawa, Kolekcja „Zachęta” Poznań, Centrum Sztuki Współczesnej Toruń, Stary Browar Poznań, Galeria Miejska „Arsenał” Poznań, Kolekcja Art. & Business Warszawa, Fundacja Kultury Warszawa, Centrum Sztuki Współczesnej Galeria El, Kolekcja SDK Warszawa, MCK „Elektrownia” Radom, MOS Gorzów Wlkp., Galeria ”Szyb Wilson” Katowice, Browar Factory Centrum Katowice, Miejska Galeria Sztuki Łódź, Kunsthalle Exnergasse Wiedeń, Hotel Intercontinental Wiedeń, Kolekcja Elbach/Eubabrun Plauen Niemcy, Kunstbahnhof Herrnhut Niemcy,
oraz w prywatnych kolekcjach w Polsce, Austrii, Francji, Niemczech, Belgii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Luxemburgu i Szwecji.
UDZIAŁ W TARGACH SZTUKI:
- „Interart’ 90”, Międzynarodowe Targi Sztuki Poznań,
- „ Sollentuna’91 , Międzynarodowe Targi Sztuki, Sztokholm
- „Art. Jonction 2001”, 15 Foire Intrnationale D’art Contemporain, Nicea
- “Sollentuna 2006”, Międzynarodowe Targi Sztuki, Sztokholm
- “ Sollentuna 2007”, Międzynarodowe Targi Sztuki, Sztokholm
- „Affordable Art. Fair” 2008, Amsterdam
- „Affordable Art. Fair” 2008, Londyn
- “ Immagina 12”, 2010, Arte in Fiera, Reggio Emilia, Bolonia
- “ 12 Warszawski Targi Sztuki “, 2014, Arkady Kubickiego, Zamek Królewski , Warszawa
FILMOGRAFIA /wybór/
„Pegaz”, relacja z wystawy w Galerii Promocyjnej i z Galerii Zapiecek, 2TVP, 6 luty 1990
“Collage Portrait Sylwester Ambroziak”, Collage Art Magazine, 1 TVP , 1992, realizacja Marzena Grdeń i Krzysztof Stanisławski
„Galeria 37 Milionów”,Prezentacja prac Ambroziaka z Notoro Symposium 90, 2TVP, 1990, realizacja Franciszek Kuduk,
„Galeria 37 Milionów”, Konfrontacje Artystyczne Toruń 91, 2 TVP, 1991, realizacja Franciszek Kuduk
Reportaż z wystawy „Wewnętrznie Cię przypominam” Muzeum Rzeźby Współczesnej CRP, Orońsko, Pracownia Wideo CRP Orońsko, 2004, / zapis DVD /
Reportaż z wystawy „Niewiniątka” Galeria „Oranżeria” CRP, Orońsko, Pracownia Wideo CRP Orońsko, 2008 / zapis DVD/
Relacja z wystawy „Republika Bananowa” Muzeum Sztuki Współczesnej MODEM Debreczyn oraz Narodowe Muzeum Sztuki Współczesnej w Bukareszt, TVP Wrocław, 2009
Relacja z wystawy „Rozbiórka Żelaznej Kurtyny”, Kuhlhaus , Berlin Niemcy, TVP Katowice 2011
„Jedyny taki rzeźbiarz”, relacja z wystawy „Pola znów się zazielenią”, Galeria Sztuki Współczesnej, Opole, TVP Opole, 25.02.2012
„Wszystko Jasne”, Katarzyna Oborska-Marciniak, TVP Opole, 24.02.2012
Reportaż z wystawy „Szklane Paciorki”, Muzeum Rzeźby Współczesnej, CRP Orońsko, Pracownia Video CRP, Orońsko, 2012, / zapis DVD/
Relacja z wystawy „Szklane paciorki”, Muzeum Rzeźby Współczesnej, CRP Orońsko, TV Dami, Radom, 14.11.2012, realizacja Agnieszka Mąkosa
„Instalacja Ambroziaka na Placu Artystów”, Aleksandra Żaczek, TVP 3 Kielce , 5.09.2015