2015.Jacek_Sroka_cracow

Jacek Sroka

Malarz, grafik i rysownik. Urodził się w Krakowie w 1957 roku. Studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, uzyskał dyplom w Pracowni Miedziorytu Prof. Mieczysława Wejmana, w 1981 roku. W latach1981-1988 był asystentem na Wydziale Grafiki krakowskiej ASP. W 2018 roku prowadził kurs grafiki w Akademii Sztuk Pięknych Uniwersytetu Tsinghua w Pekinie. W latach 2014 – 2018 współtworzył Centrum Grafiki w Nantongu, w Chinach.

Malarz, grafik i rysownik. Urodził się w Krakowie w 1957 roku. Studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie uzyskał dyplom w Pracowni Miedziorytu Prof. Mieczysława Wejmana w 1981 roku. W latach1981-1988 był asystentem na Wydziale Grafiki krakowskiej ASP. W 2018 roku prowadził kurs grafiki w Akademii Sztuk Pięknych Uniwersytetu Tsinghua w Pekinie. W latach 2014 – 2018 współtworzył Centrum Grafiki w Nantongu, w Chinach.

Wystawy Jacka Sroki

Należy do nielicznych artystów krakowskich wystawiając obrazy i grafiki na stu dwudziestu pokazach indywidualnych. Wystawy indywidualne miał m.in. w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, Paryżu, Tokio, Berlinie, Reykjaviku, Amsterdamie, Maastricht, San Francisco, Wiedniu, Lyonie, Kurytybie, Pekinie oraz kilkaset zbiorowych w Polsce i na świecie. Retrospektywne wystawy muzealne miały miejsce w Musee Des Beaux Arts,Chambery, Francja,1995; Musee d’Ussel, Francja, 2005; Muzeum Narodowe w Krakowie, 2008; Kunstverein Offenburg, Niemcy, 2008; Muzeum Narodowe, Przemyśl, 2011; Muzeum Ziemi Lubuskiej, Zielona Góra, 2011; Museu Oscar Niemeyer, Kurytyba, Brazylia, 2013; Muzeum Górnośląskie, Bytom 2017. Prace artysty znajdują się w zbiorach muzealnych w Polsce m.in. w Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Okręgowym im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Górnośląskim w Bytomiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu, Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie; i w świecie m.in. w Metropolitan Museum w Nowym Jorku, Graphishe Sammlung Albertina w Wiedniu, Narodowa Galeria Sztuki w Waszyngtonie, Musee Savoisien w Chambery; Cabinet des Estampes, Bibliotheque National de France w Paryżu, Utsunomiya Museum of Art. w Utsunomiya, Museum Oscar Niemeyer w Kurytyba, Ningbo Art Museum w Ningbo) oraz licznych kolekcjach prywatnych. Artysta jest laureatem nagród i wyróżnień m.in. na Biennale Grafiki w Mulhouse (1984), Międzynarodowej Wystawie Miniatury w Toronto (1986), Graphica Atlantica w Reykjaviku (1987), na Biennale Grafiki w Vaasa (1987), Grand Prix na Biennale Grafiki w Seulu (1988), Nagrody im. I.Trybowskiego na Międzynarodowym Triennale Grafiki w Krakowie (1994).

Galerie sztuki, biuro wystaw artystycznych oraz muzeum narodowe prezentowały jego prace na licznych wystawach. Jego prace wystawiano zarówno indywidualnie, jak i zbiorowo, a ich wysoka jakość i unikalny styl przyciągały uwagę widzów.

Nominowany do Paszportu „Polityki” w 1996 roku. Był laureatem nagrody im. Witolda Wojtkiewicza (2001); odznaczony Brązowym Medalem „Gloria Artis” oraz , przyznanym przez ZPAP Okręg Krakowski medalem Vive l’Art. Jest członkiem Polskiej Akademii Umiejętności (2022).

Specjalizuje się w sztuce figuratywnej. W swoich pracach posługuje się głównie metaforą i groteską, które łączy z elementami współczesnego ekspresjonizmu. Współtworzy obraz nurtu neoekspresjonistycznego – ostro definiując kolory z charakterystycznie uproszczonym obrysem. Stosuje wyraziste środki takie jakie kontrasty, deformację czy wyolbrzymienie charakterystyczne dla karykaturalnego traktowania postaci.

artysta dostepnosc
jacek_sroka_samochody
Jacek Sroka
Dostępne
Dostępne
olej
jacek_sroka_zima_w_polsce
Jacek Sroka
Dostępne
Dostępne
olej