Rafał Olbiński

Rafał Olbiński

Rafał Olbiński urodził się i studiował w Polsce, gdzie ukończył Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej. W 1981 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych i wkrótce stał się uznanym malarzem, ilustratorem i projektantem. Za swoje prace otrzymał ponad 150 nagród.

Rafał Olbiński urodził się i studiował w Polsce, gdzie ukończył Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej. W 1981 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych i wkrótce stał się uznanym malarzem, ilustratorem i projektantem. Za swoje prace otrzymał ponad 150 nagród, w tym złote i srebrne medale przyznawane przez Klub Dyrektorów Artystycznych w Nowym Jorku oraz złote i srebrne medale od Towarzystwa Ilustratorów w Nowym Jorku i Los Angeles.

Rafał Olbiński – nagrody

W latach 1983-1988 był wykładowcą na Uniwersytecie Temple w Filadelfii, a w latach 1987-2001 wykładał w prestiżowej School of Visual Arts w Nowym Jorku.

W 1994 roku otrzymał międzynarodowego Oscara za Najbardziej Znaczący Plakat Roku, Prix Savignac w Paryżu. W tym samym roku otrzymał nagrodę czasopisma Creative Review w Londynie za najlepszą brytyjską ilustrację.

W 1995 roku jego plakat zwyciężył w konkursie „Nowy Jork stolicą świata” wybrany przez jury pod przewodnictwem burmistrza miasta Rudolfa Gulianiego. Rok później otrzymał nagrodę Stephana Dohanosa przyznawaną przez członków Stowarzyszenia Ilustratorów Nowojorskich za najlepszą pracę roku.

W 1996 Amerykańska Agencja Informacyjna zamówiła u Rafała Olbińskiego projekt plakatu upamiętniającego 25 rocznicę Dnia Ziemi, a w 2000 roku władze Nowego Jorku zwróciły się z propozycją stworzenia plakatu na trzydziestolecie Dnia Ziemi.

W 2002 roku miasto Fondi we Włoszech przyznało mu nagrodę „Premio Divina Guilia” za wybitny wkład do sztuki współczesnej.

Obrazy Rafała Olbińskiego

Prace Olbińskiego znajdują się w kolekcjach tak prestiżowych instytucji, jak, m.in.: The National Arts Club w Nowym Jorku, Smithsonian Institute and Library of Congres w Waszyngtonie, Suntory Museum w Osace oraz w wielu prywatnych i korporacyjnych zbiorach w USA, Japonii i Europie.

W 2002 roku wybrane obrazy Rafała Olbińskiego umieszczono w programie projekcji na Grand Central Station w Nowym Jorku, w panteonie Great Art jako jedną z atrakcji na cześć obchodzonego Dnia Ziemi. Inni artyści, których prace były również prezentowane to: Keith Haring, Roy Lichtenstein, Robert Rauschenberg i Andy Warchol.

W tym samym roku jego debiut scenoraficzny do opery „Don Giovani” w Filadelfii był bardzo wysoko oceniony przez krytyków New York Timesa i Philadelphia Inquirer.

Twórczości Rafała Olbińskiego poświęcono wiele artykułów w międzynarodowych czasopismach jak New York Times, Der Spiegel, etc.

W Stanach Zjednoczonych do tej pory ukazało się pięć książek o sztuce Olbińskiego, z najnowszą „Olbinski’s women” wydaną przez Hudson Hills Press w 2007 roku. W 2006 roku Prezydent RP odznaczył artystę złotym medalem Gloria Artis oraz w 2012 roku Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W konkursie Teraz Polska w 2013 roku Rafał Olbiński otrzymał odznaczenie Wybitny Polak.

Wszechstronny ilustrator

Ten wybitny artysta, który ukończył w 1969 roku studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, jest autorem licznych obrazów oraz wielu okładek znanych czasopism. Współpracował m.in. z Newsweekiem, Timesem, Business Weekiem, New York Timesem czy New Yorkerem. Przygotowywał plakaty dla znakomitych amerykańskich oper takich jak New York City Opera, Pacific Opera San Francisco oraz Philadelphia Opera. Mimo ogromnego dorobku poza granicami Polski, nigdy nie zapomniał o ojczyźnie – współpracował z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie, Operą Novą z Bydgoszczy, Teatrem Współczesnym w Szczecinie i Operą oraz Filharmonią Podlaską z Białegostoku.

W latach 90tych ten znakomity ilustrator zaczął malować obrazy, które szybko stały się jego głównym profilem działalności. Wszystkie prace artysty utrzymane są w stylistyce plakatowej, ilustratorskiej z charakterystyczną wizją dla surrealizmu. Ilustracje ukazują wiele nieoczywistych zdarzeń, sytuacji z pogranicza jawy, snu i fantazji. Obrazy tego malarza są pełne paradoksów z lekką dozą abstrakcji. Takie podejście do swych dzieł spowodowało, że Rafał Olbiński stał się laureatem licznych ważnych nagród.

Uznana twórczość

Dzięki swoim umiejętnościom oraz niezaprzeczalnie wyjątkowym wizjom, dzieła tego twórcy pojawiają się w wielu miejscach, praktycznie każda galeria sztuki pragnie mieć je w swojej kolekcji. Jego obrazy spotkać można w Nowym Jorku, Waszyngtonie, Osace, jak również w Europie.

Warto wiedzieć, że Rafał Olbiński swych sił próbował również w literaturze, a to sprawiło, że w 2007 roku wydał tom pt. „12 opowiadań”. Oczywiście i w tej dziedzinie artysta jest wierny swej lekko surrealistycznej wizji.

artysta dostepnosc
Na koniu
Rafał Olbiński
Dostępne
szkic ołówkiem
Hurricane season 50x37
Rafał Olbiński
Dostępne
ołówek
02
Rafał Olbiński
Dostępne
Dostępne
ołówek, ołówek/kredka
IMG_8679
Rafał Olbiński
Dostępne
ołówek
IMG_1980
Rafał Olbiński
Dostępne
Dostępne
rzeźba pełna
3003b - Perpetual expression - 100x40 cm
Rafał Olbiński
Dostępne
inkografia/print
3056 - Wielkie piexxkno.jpg
Rafał Olbiński
Dostępne
inkografia/print
4003a - Sen Kolumba
Rafał Olbiński
Dostępne
print
4017a - Grass is Greener.jpg
Rafał Olbiński
Dostępne
inkografia/print
4017b - Aleksander Wielki.jpg.jpg
Rafał Olbiński
Dostępne
inkografia/print
4063 - Polska legenda - 76x50 cm
Rafał Olbiński
Dostępne
inkografia/print
4042 - Prawdopodobny kochanek
Rafał Olbiński
Dostępne
print