Mariusz Dydo

W latach 1994- 1999 uczęszczał do PLSP im  Artura Grottgera w Tarnowie gdzie ukończył dział “ Meblarstwo Artystyczne”. W roku 2004 obronił dyplom na Wydziale Rzeźby Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w pracowni rzeźby Jerzego Nowakowskiego. W roku 2007 otworzył swoje pierwsze studio rzeźby i malarstwa, w którym wykonał wiele zamówień kontraktowych dla osób prywatnych, filmu, reklamy, muzeów i kościołów..

Jest autorem wystroju rzeźbiarskiego, designu i wykonania mebli ołtarzowych dla Kaplicy Św. Krzyża w zespole drogi różańcowej w Hlinik nad Hronom, Słowacja. Lata  2011-2013.

Figur kruka i smoka do Ruchomego teatru z baśniami krakowskimi według projektu Awiszaja Hadari. Muzeum historyczne miasta Kraków pod płytą rynku krakowskiego. Rok 2012.

Figur I snycerki do Ołtarza Najświętszego Sakramentu w Kościele Świętego Krzyża w Warszawie. Współpraca z Zbigniewem Blajerskim, lata 2009-2012.

W roku 2013, wraz z drugim inwestorem powołał do życia projekt Dydodecor, który ma na celu promocję marki dla rzeźby kameralnej w oparciu o tradycje i technologie wykorzystywane w manufakturach porcelany

W roku 2013 był laureatem wyróżnienia w międzynarodowym konkursie Rozdroża Wolności. Rok później w tymże otrzymał pierwszą nagrodę za projekt instalacji artystycznej „Ułóż sobie WOLNOŚĆ”- realizacja.

W swojej twórczości sięga do tematów ze świata szeroko pojętej kultury, którymi balansuje pomiędzy stylistyką klasyczną i pop kulturową. Wizyta w hipermarkecie jest dla artysty równie inspirująca jak wizyta w muzeum czy galerii. Pomiędzy tymi dwoma światami bada język ikono i mitotwórczy, którego osią obrotu jest pamięć własnego dzieciństwa.

Ważniejsze nagrody:

1993- Nagroda w konkursie Świat Gabriela Garcii Marqueza malowany przez polskie dzieci i młodzież. Toruń

2005- Pierwsza nagroda Tarnowskiego Biennale Sztuk Wszelakich.

2005- Nagroda Międzynarodowych Targów Łódzkich,”Artefakt”. Łódź.

2006- Stypendium Twórcze Miasta Krakowa.

2009- Nagroda i realizacja w zamkniętym konkursie na odtworzenie  figur do barokowego Ołtarza Przenajświętszego Sakramentu w Kościele św. Krzyża w Warszawie. Wspólnie z Zbigniewem Blajerskim.

2014- Pierwsza nagroda dla instalacji artystycznej “ Ułóż sobie wolność: w Międzynarodowym Konkursie Rozdroża Wolności. Gdańsk. Realizacja.

2014- Nagroda w plebiscycie publiczności dla najciekawszej realizacji w konkursie Rozdroża Wolności. Gdańsk.

2015- Pierwsza nagroda ex-aequo dla rzeźby “ Słodka jak cukierek”w konkursie Rozdroża Wolności. Gdańsk. Realizacja.

Ważniejsze wystawy:

2005- „Kobieta- Kosmos”, rzeźba w ogrodzie Muzeum Archeologicznego w Krakowie.

2008- W Ogniu Tworzone…Ceramika krakowska po 1945 roku. Muzeum Narodowe w Krakowie.

2013- „Żubromachia”, Galeria Lipowa 4. Kraków.

2015- “ Pół żartem-Pół serio”, Mariusz Dydo- Emilia Gasienica Setlak, Galeria sztuki współczesnej “Miasto Sztuki”. Kraków

2017- “Zoolatria”, Galeria Sztuki Grodzka. Kraków.

2017- Krakowskie Spotkania Artystyczne 2017” Pomiędzy”, rzeźba. Pałac Sztuki, Kraków.

Mariusz Dydo - Dzieła artysty w galerii