Justyna Grzebieniowska-Wolska

Urodzona w 1976 roku w Gdańsku. W 1989 roku uczyła się w Junior High School w Teksasie, gdzie uczęszczała na lekcje tańca. Po powrocie ze Stanów,  w 1993 roku zorganizowała swoją pierwszą wystawę w Liceum im. Dobiszewskiego w Warszawie. Studia na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu uzyskując dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Jana Pręgowskiego w 2000 roku. W 2011 obroniła doktorat pokazując cykl obrazów: „W rytmie”.  Pracuje na stanowisku adiunkta  w Zakładzie Malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu.

 Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe oraz nagrody:

1999 – „Chusta Weroniki” w Ośrodku Twórczości Dziecka w Toruniu.,2002 – „Z muzyką w tle” w galerii Wozownia w Toruniu, 2004 – „W zwierciadle” w galerii Arsenał w Toruniu, 2004 – „Malarstwo” w galerii ABK w Warszawie, 2011/12 – „W rytmie…” w Galerii Wozownia w Toruniu, w galerii Punkt w Gdańsku, w BWA w Pile,  w Centrum Spotkań Europejskich w Elblągu, 2013/2014 – „Taniec z przestrzenią” w Centrum Kultury w Ostrowiu Wielkopolskim , w Window Gallery Ella Arps w Amsterdamie, 2015 – „ Justyna’s collages” w Humanisticum w Toruniu

 2004 – udział w wystawie  w Domu Mody Evelin Brandt w Berlinie, w Galerii Sztuki TRAFFIC w Warszawie, 2006 – udział w wystawie  w Le Chateau des Arcys we Francji, 2007 – udział w wystawie „Malarska Ściana Wschodnia” na Litwie, 2008/2010 – udział w XXII Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie, 2013 – udział w 6 Międzynarodowym Biennale Pasteli Nowy Sącz 2013 w BWA SOKÓŁ w Nowym Sączu, 2015 – udział w projekcie i w wystawie :„Taniec w malarstwie” w ZPAP w Warszawie, udział w wystawie Salute Felicita w Mediolanie.

2004 – nagroda Grand Prix w kategorii malarstwa ogólnopolskiego konkursu Młodych Artystów Plastyków Art Dea w Warszawie, 2012 – nagroda rektora UMK w Toruniu III stopnia za osiągnięcia uzyskane w dziedzinie artystycznej w 2011 roku, 2013 – I nagroda Prezydenta Miasta Torunia w XXXIX konkursie „Dzieło Roku 2012” w Toruniu.

„Moja droga twórcza składa się z cyklów prac, które tworzą obraz moich poszukiwań w malarstwie. Można by powiedzieć słowami poety Basho, że droga ta jest bardziej „procesem odkrywania niż tworzenia”.

W rytmie  afrykańskich bębnów, stukotu obcasów flamenco, argentyńskiego tanga, falujących sukni derwiszy  powstają moje nowe obrazy.

Śledząc rozwój tańca, od tańca ludów pierwotnych do tańca nowoczesnego, zachęciło mnie to do podróżowania w świat różnych epok i poznawania tańca z różnych stron świata. Dochodzę tu do mojego małego odkrycia – tworzenia własnych choreografii na płótnie inspirowanych różnymi stylami tańców.

Postać w ruchu, taniec  fascynuje mnie od dawna. Głównie człowiekowi i fascynacji tańcem, sobie i swoim najgłębszym marzeniom poświęcam ten cykl. Pragnę choreografię przypisaną tańcu przenieść w krainę malarstwa, by scena zamieniła się w płaszczyznę płótna, a ja bym stała się choreografką w obrazie. Wynika to z połączenia dwóch drzemiących we mnie pasji; wyrażania siebie na płótnie i w tańcu.

W nowych pracach chcę zamienić taniec figur w rytm form w przestrzeni. Przestrzeń staje się ważnym elementem obrazu, zdaje się przenikać formę postaci, która  wyłaniając się lub zanikając  tworzy z nią całość. Tło obrazu jest także w ruchu jakby widziane z pozycji tańczącego:  wiruje, faluje, tnie kompozycję nadając jej większy dynamizm. Za pomocą malarskich wartości takich jak: faktura, linia, kolor, światło, forma i kompozycja  tworzę moje malarskie choreografie, w których chcę mocno zaznaczyć  rytm i ruch jako główne komponenty obrazu.

Rytm, czyli zapisanie ruchu w czasie jest w moich obrazach rytmicznym nacinaniem jego struktury. Linia często naprężona jak struna dźwięczy , pulsuje swym światłem, czasem jest rozedrgana, nierówna i postrzępiona wibruje nierównym dźwiękiem, czasami jest  ledwie słyszalna jak tryl, drży, czasem krótka staccato, czasem głośna i wyrazista, by wybrzmieć  forte, w niektórych partiach obrazu jest z kolei wydarta boleśnie do żywej bieli płótna lub jest zwyczajnie dziurą na wylot – krzykiem przestrzeni.”

Justyna Grzebieniowska-Wolska - Dzieła artysty w galerii