Wystawa „Kto się boi zygzaków?”
Najnowsze obrazy Andrzeja Leśnika to albo zredukowane formalnie i odważne kolorystycznie kompozycje, w których znamienny dla tego artysty motyw zygzaka pozostaje widoczny i rozpoznawalny często tylko w centrum, albo przeciwnie – rozmalowane ciągi zygzaków, pokrywające całe pola obrazowe od prawej do lewej jak specyficzny rodzaj pisma.

Galeria Sztuki Współczesnej

Galeria sztuki SZOKART to ważne miejsce na mapie kulturalnej Poznania. Wspaniałe wystawy indywidualne najlepszych polskich artystów przyciągają miłośników sztuki z różnych regionów kraju, kolekcjonerów, a także ludzi poszukujących niezwykłych doznań obcując ze sztuką. Prezentowane dzieła przybliżają dorobek wielkich nazwisk, ich drogę, zmiany i doświadczenia. W ofercie galerii znajdują się zarówno dzieła uznanych twórców, jak i młodych, utalentowanych artystów.

SZOKART to również galeria sztuki działająca online. Dzięki temu pozwala na poznawanie i podziwianie nurtów polskiej sztuki współczesnej  w dowolnym miejscu i o każdej porze. Obcowanie z dziełem ulubionego autora jest teraz możliwe zawsze, kiedy przyjdzie na to ochota. Każdy – bez względu na swoje preferencje, znajdzie tu coś dla siebie.

Wystawa „Kto się boi zygzaków”

08.03.2024 do 10.04.2024r.

Najnowsze obrazy Andrzeja Leśnika to albo zredukowane formalnie i odważne kolorystycznie kompozycje, w których znamienny dla tego artysty motyw zygzaka pozostaje widoczny i rozpoznawalny często tylko w centrum, albo przeciwnie – rozmalowane ciągi zygzaków, pokrywające całe pola obrazowe od prawej do lewej jak specyficzny rodzaj pisma. W płótnach z lat 2022 i 2023 spotykają się zatem dwie różne strategie malarskie: jedna uporządkowana, rygorystyczna, lecz szalona ostrymi różami, neonowymi zieleniami, nasyconymi błękitami i odważnymi żółcieniami; druga zaś sięgająca po kolory bardziej klasyczne jak ciemny niebieski, czerwony czy czarny i biały, lecz pełna ekspresji widocznej w sposobie nakładania farby na powierzchnię obrazów i rytmicznie biegnące układy zygzaków. Do tego dochodzą smaczki malarskiej kuchni, czytelne w fakturalności konturów zygzakowatych fal, obrysowywanych za każdym razem inaczej jakby raz miała świecić czerwień spod zieleni, innym razem z kolei żółć spod czerwieni.

Wystawa „Dom”
19.01.2024 do 23.02.2024r.​

Twórczość Krzysztofa Piętki jest ściśle związana z miejscem, w którym żyje i tworzy swoje obrazy, a także z historią jego rodziny i najbliższej okolicy. Pracownia artysty znajduje się w jego rodzinnym domu w Babicach, zaledwie kilka minut jazdy rowerem od Bramy Śmierci i komór gazowych Auschwitz II-Birkenau. Skomplikowane sąsiedztwo i historia terenów poobozowych towarzyszą artyście od najmłodszych lat życia, choć długo nie był całkiem świadomy, w jakim miejscu przyszło mu żyć.

Wystawa „Będę tak stał i czekał na wiatr”
18.11.2023 do 22.12.2023r.

Każdy obraz posiada własną historię – o jego powstaniu decyduje impuls, który jako malarz postanawiam rozwinąć i zapisać go w postaci pracy malarskiej. Najstarszym obrazem jest „Tańczący żołnierz” (1985), który powstał, kiedy byłem jeszcze studentem akademii, i który zapoczątkował moje brutalne, „dzikie” prace, przedstawione później na wystawach – „Ekspresja lat 80.” w Sopocie (1986), dyplomie (1987), „Świeżo malowane” (1988), itd. Inny rozdział stanowią obrazy abstrakcyjne – „Hortus Conclusus” (2001) czy „Abstrakcja zielono – czarna” (2004), które były poszukiwaniem formy, koloru i ekspresji pomijających figuratywność. Jest również kilka prac będących dialogiem z historią sztuki – „Mężczyzna w lesie” (2008) być może jest przedstawieniem depresyjnego portretu Muncha. Ale przywołuję jeszcze kilku bliskich mojemu sercu artystów – Josepha Beuysa, Vincenta van Gogha, Heckela, Kirchnera lub Picassa. Natomiast obraz „Billy the Kid” (2009) namalowałem po obejrzeniu słynnego westernu („Pat Garrett and Billy the Kid”, 1973) z muzyką Boba Dylana …, więc tak stoję i czekam na obrazy, które przywieje dla mnie wiatr.

Wystawa „Porträtspiegel”, czyli portret-lustro
15.09.2023 do 27.10.2023r.

Szczera i drastyczna, ale niezwykle wciągająca opowieść Tomasza Górnickiego oraz Czarnobyla o bólu i przemijaniu. Wystawa jest premierą wspólnego projektu dwóch – pozornie odległych od siebie – artystów, którego punktem wyjścia jest portret-lustro, jako narzędzie artystycznej konfrontacji z egzystencjalnym niepokojem oraz tym, co bardzo potocznie określamy ciemną stroną ludzkiej natury. To popularne określenie może być skutecznym wytrychem dla zrozumienia idei Porträtspiegel, czyli wystawy łączącej świat rzeźby z fenomenem szablonowego malarstwa, gdzie każde medium i każda z prezentowanych prac stanowi dla siebie wzajemne lustro, a wytworzone między nimi odbicia i napięcia są niczym innym jak nowymi, niekończącymi się wręcz kontekstami odbioru figuratywnej w swej istocie twórczości.

Wystawa „Passion pour la création”

17.06.2023 do 05.08.2023r.

Rafał Olbiński jest cenionym artystą, znanym ze swoich prowokujących do myślenia obrazów. Wystawa „Passion pour la création” w poznańskiej galerii SZOKART jest okazją do bliższego przyjrzenia się jego najnowszym dziełom. Artysta łączy w swojej twórczości inspiracje kulturą antyczną, literaturą, muzyką, malarstwem renesansowym z symbolizmem oraz humorem. Olbiński podkreśla, aby jego obrazów nie traktować śmiertelnie poważnie, lecz tylko jako punkt wyjścia do skojarzeń, na podstawie których można układać własne historie czy opowiadania.W tworzeniu tych skojarzeń i snucia opowieści pomagają pojawiające się w obrazach elementy, które można odczytywać symbolicznie. Obrazy Rafała Olbińskiego charakteryzuje indywidualny i rozpoznawalny na pierwszy rzut oka styl. Prace Olbińskiego często zawierają symbolikę, która dodaje głębi i znaczenia wizualnie intrygującym narracjom. Malarz zaprasza widzów do eksploracji różnych warstw interpretacji i angażuje ich w dialog wykraczający poza powierzchnię jego sztuki.

1.04.2023 do 19.05.2023r.

Rozwój twórczości Nowackiego w latach 1985–2001 cechuje dążenie do koncentracji środków obrazowania, wyostrzenia przekazu przy coraz wyraźniejszym ograniczaniu elementów plastycznych. Wczesne kompozycje o dynamicznym – często ukośnym – układzie figur geometrycznych z czasem zastąpiły prace budowane z dwóch zasadniczych elementów: kwadratu, będącego również formatem podłoża, oraz pionowej linii prostej. Stopniowa i konsekwentna redukcja doprowadziła do powstania na początku lat 2000. reliefów liniowych, rozwijanych aż do dzisiaj. Pozorny rygor tych prac nie pozbawia ich jednak charakteru emocjonalnego, spontanicznego. Oczyszczona, skrystalizowana forma, tworzona pod dyktatem
uporządkowanej konstrukcji reliefu, ma bowiem na celu ożywienie energii barw, zanurzenie się w ich pulsacji, zmiennych rytmach i kontrastach.

Wyjątkowi artyści

Działalność SZOKART to nie tylko promocja artystów. To także możliwość prezentacji szerokiego wachlarza koncepcji artystycznych, a także nowatorskie projekty aranżacyjne. Wszystkie prezentowane dzieła należą do ciekawych kierunków, które wzbudzają rozmaite emocje, ale nigdy nie pozostawiają widza obojętnym. Wykonane  różnymi technikami, pokazują, jak bogate potrafią być meandry sztuki współczesnej.

POLECANE PRACE
Andrzej Leśnik
Bez tytułu
Andrzej Leśnik
Bez tytułu
Andrzej Leśnik
Bez tytułu
Andrzej Leśnik
Bez tytułu
Andrzej Leśnik
Bez tytułu
Andrzej Leśnik
Bez tytułu
Andrzej Leśnik
Bez tytułu
Andrzej Leśnik
Bez tytułu
Zdzisław Nitka
Czerwony kogut
Zdzisław Nitka
Myszy i czaszka
Zdzisław Nitka
Malarz i lis ukryci
Zdzisław Nitka
Głowa i miasto
Krzysztof Piętka
Bez tytułu
Zdzisław Nitka
Melancholia na wycieczce koło Wilna
Zdzisław Nitka
Wilk kolumna
Krzysztof Piętka
Dom
Krzysztof Piętka
Bez tytułu (25)
Krzysztof Piętka
Bez tytułu
Sianokosy
Rafał Olbiński
Wynalazek bajki
Włodzimierz Pawlak
Dziennik (wrzesień)
Włodzimierz Pawlak
Notatka o sztuce nr.304
Włodzimierz Pawlak
Notatka o sztuce
Włodzimierz Pawlak
Notatka nr.31
Andrzej Leśnik
Mantra błękitna cyan primario
Zdzisław Nitka
Księżyc
Andrzej Nowacki
23-09-2022r
Andrzej Nowacki
2023-09-03
Zdzisław Nitka
Różne historie w miasteczku
Zdzisław Nitka
Czarna pantera
Zdzisław Nitka
Joseph Beuys
Zdzisław Nitka
Żółty bębenek pokarm malarza
Tomasz Górnicki
SYNTHESIS I
Damian (Czarnobyl) Terlecki
T.B 3 V.1 Mass signal
Damian (Czarnobyl) Terlecki
Aspectus / Spojrzenie
Damian (Czarnobyl) Terlecki
Obnażenie
Tomasz Górnicki
SYNTHESIS II
Tomasz Górnicki
VULNERABILITY
Zdzisław Nitka
Kobieta i mężczyzna w lesie
Jacek Sroka
Zima w Polsce
Jacek Sroka
Samochody
Tamara Berdowska
relief
Jarosław Modzelewski
Surowy nauczyciel niemieckiego
Jarosław Modzelewski
Martwa natura z popsutym latawcem
Jarosław Modzelewski
Widok z kotłowni
Jarosław Modzelewski
Martwa natura z liśćmi
Jarosław Modzelewski
Szkic do obrazu Żniwa, koń idzie prosto
Jarosław Modzelewski
Światło na starym fotelu
Jarosław Modzelewski
Pogłębiarka przy falochronie w Ustce
Jarosław Modzelewski
Muzyka (powinieneś śpiewać w chórze)
Jarosław Modzelewski
Skraj lasu
Andrzej Nowacki
01-07-16-2
Ryszard Woźniak
ĆWICZENIA ANALITYCZNE
Ryszard Woźniak
Obraz Analityczny
Ryszard Woźniak
Obraz Analityczny
Ryszard Woźniak
Obraz Analityczny
Ryszard Woźniak
Twin pigs(Serpelice)
Ryszard Woźniak
Kominek
Ryszard Woźniak
Miłość ponad złoto
Ryszard Woźniak
Uzdrawiacz z Filipin, albo człowiek z ogórka(autoportret)
Ryszard Woźniak
Pomocnicy
Jan Dobkowski
Obrazy magiczne X
Jarosław Modzelewski, Marek Sobczyk
Amazon przejmuje fryzjerstwo [polskie Amazonki i Amazonkowie],
Andrzej Fogtt
Brda
Andrzej Fogtt
Rodzina
Rafał Olbiński
Hurricane season
Tomasz Sętowski
Altare domini
Jarosław Modzelewski
Martwa natura ze świecą
Ryszard Woźniak
PATRZEĆ,WIDZIEĆ,WIEDZIEĆ
Andrzej Leśnik
Mantra żółta dla Andrzeja Dobrzanieckiego

Sztuka współczesna

Galeria malarstwa SZOKART to okazała kolekcja znakomitych dzieł, która ciągle się powiększa. Pojawiają się nowe obrazy, które są nie tylko chętnie oglądane, ale także nabywane przez kolekcjonerów. Możliwość obcowania z nimi nie tylko w świecie realnym, ale także wirtualnie, stwarza zupełnie nowe perspektywy odbioru prac.

Początkujący miłośnicy sztuki mogą liczyć na pomoc w odnalezieniu się w tym niezwykłym świecie. Galeria sztuki współczesnej jest miejscem, które pozwala na zadanie nurtujących widza pytań i uzyskanie nań wyczerpujących odpowiedzi. 

Galeria prezentuje duży wybór dzieł stworzonych przez współczesnych artystów, których pasją jest malarstwo, rzeźba oraz rysunek. Wśród nich znajdują się zarówno nazwiska cenionych mistrzów, jak i młodych, obiecujących twórców zdobywających coraz większą rozpoznawalność. Niezależnie od tego jakie dzieła są poszukiwane, SZOKART pomoże w wyborze przedmiotów dostosowanych do konkretnych oczekiwań i potrzeb. Zakupiona praca to nie tylko piękny element wyposażenia wnętrz, która będzie doskonale prezentować się w wybranym miejscu, ale przede wszystkim świetna inwestycja. Jest to coraz częściej wybierany sposób lokowania środków. Przemyślane przedsięwzięcie gwarantuje zysk w przyszłości. Zdają sobie z tego sprawę klienci, dlatego wszystkie wystawy w SZOKART to wydarzenia grupujące kolekcjonerów sztuki. 
Sprzedaż dzieł sztuki sama w sobie jest sztuką. Niezbędna jest duża wiedza i wrażliwość na piękno. SZOKART starannie wybiera najlepsze nazwiska polskiej sztuki współczesnej, aby nabywcy mogli poznać i docenić ich twórczość.
 
Inwestycja w sztukę ma nie tylko lokować pieniądze, ale też sprawiać przyjemność z posiadania i oglądania kupionych dzieł.

Zapisz się do newslettera

Najnowsze oferty, okazje, wydarzenia, wywiady.Jako pierwszy(a) dowiesz się o zmianach w ofercie oraz o  nadchodzących wydarzeniach.